PRYWATNOŚĆ Danych

COOKIES

RODO

​​​​​​​

​​​​​​​

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

15 maja 2023

Turystyka zdrowotna - turystyka piękna

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, turystyka zdrowotna obejmuje: *turystykę medyczną, która zaspokaja potrzeby osób chorych;

** turystykę służącą odnowie biologicznej i mającą wymiar prozdrowotny, a zatem skierowaną do osób zdrowych. Mamy tu turystykę SPA i Wellness oraz turystykę obejmującą usługi z zakresu medycyny estetycznej; ***turystykę uzdrowiskową, która zaspokaja potrzeby osób zdrowych, rekonwalescentów oraz osób potrzebujących terapii i leczenia.

Takie rozróżnienie turystyki zdrowotnej pozwala lepiej zrozumieć nie tylko sens samej turystyki zdrowotnej, ale także potrzebę dopasowania produktów turystycznych do wymagań turystów związanych z jedną z powyższej przedstawionych form turystyki zdrowotnej. Istotą wszystkich form turystyki zdrowotnej jest bowiem świadczenie wysokiej jakości usług zdrowotnych i prozdrowotnych w celu kształtowania zdrowego społeczeństwa. Podnoszenie i poprawa kondycji psychicznej, fizycznej, umysłowej osób korzystających z turystyki zdrowotnej, ostatecznie przekłada się na poprawę jakości kapitału ludzkiego, przyczyniając się tym samym do podniesienia jakości potencjału zdrowotnego. Szczególne znaczenie turystyki zdrowotnej jawi się w odniesieniu do kwestii chorób cywilizacyjnych, które obecnie stanowią jedno z głównych źródeł zgonów. Oczywiście turystyka zdrowotna ma służyć promowaniu zdrowego stylu życia, działań prozdrowotnych i profilaktycznych, kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych, nakłanianiu do rekreacji ruchowej, czy aktywnego uczestnictwa w życiu codziennym. Ma to duże znaczenie dla zachowania zdrowia na długie lata. Termin ‘długie lata’ jest tutaj użyty celowo, bowiem żyjemy w dobie starzejącego się społeczeństwa, a badania naukowe wskazują, że cywilizacyjne zmiany stylu życia, czyli m.in. spadek aktywności fizycznej i wysoce przetworzona żywność, wysokotłuszczowa dieta, wielość bodźców stresogennych, ale także hałas i zanieczyszczenie środowiska przyczyniają się do zapadania na choroby cywilizacyjne, a co za tym idzie przyczyniają się do wzrostu nakładów finansowych na zdrowie i wzrostu różnorodnych kosztów ponoszonych przez społeczeństwo.

Problem zmiany obecnego, niezdrowego stylu życia, na prozdrowotny styl okazał się tak ważny z punktu widzenia dobra społecznego, że ukształtował się nowy kierunek w medycynie „Medycyna stylu życia”. Lekarze, specjaliści medycyny konwencjonalnej będą mieli za zadanie pomóc pacjentom we wprowadzaniu trwałych zmian w ich dotychczasowych szkodliwych nawykach. Służyć to ma przywróceniu zdrowia bez leczenia farmakologicznego. Takie tendencje leczenia społeczeństwa i przywracania zdrowia, a związane z turystyką zdrowotną stanowią swoiste wyzwanie dla biur podróży i firm turystycznych. Tutaj nie chodzi jedynie o świadczenie usług i sprzedaż dóbr, tutaj dotykamy problemu zdrowia i życia ludzi. Tak więc firmy turystyczne powinny przede wszystkim dokonać szerokiego rozeznania rynku związanego ze zdrowiem, wellness, SPA itp., aby móc zaoferować klientom odpowiednie i wysokiej jakości usługi, ale w konkurencyjnej cenie. Szczególnego znaczenia nabierają tu usługi typu: kuracje, masaże, rehabilitacja, gimnastyka prozdrowotna, arteterapia, usługi dietetyczne, inne. Wszystkie usługi winny być uzgodnione z lekarzami i innymi specjalistami w zakresie zdrowia, co implikuje stworzenie nowej oferty rynkowej. Biorąc pod uwagę w/w kategorie turystyki zdrowotnej, oferta firm turystycznych/biur podróży winna być skierowana zarówno do klientów zdrowych, jak i wymagających rekonwalescencji i leczenia oraz klientów zmagających się z chorobami. Daje to szerokie pole działania branży turystycznej, która w pełni może wykorzystywać nowoczesne technologie w docieraniu do potencjalnych klientów, czy w działaniach marketingowych. Należy mieć tu na uwadze, że osoby starsze i chore reagować będą na inne formy komunikowania, aniżeli osoby zdrowe oczekujące ofert służących podniesieniu ich witalności i jakości życia, czy młodzież i dzieci generalnie wymagające korekt wad postawy, czy zmian złych nawyków żywieniowych.

Tak więc rozwijająca się turystyka zdrowotna jawi się wielowymiarowo i zapewne znajdzie się już niedługo w ofercie biur turystycznych. Jednakże wybór kanału informacji, w tym mediów społecznościowych, blogów, itp. determinowany winien być m.in. wiekiem klientów/odbiorców, ale zasadniczo rodzajem turystyki zdrowotnej. Zapewne najszersze grono odbiorców będzie miała turystyka SPA i welleness oraz turystyka medycyny estetycznej i to grono będzie też rodzić największe zyski dla firm turystycznych. Oferta skierowana do osób liczących na możliwość skorzystania z turystyki zdrowotnej refundowanej, a więc z turystyki medycznej i uzdrowiskowej winna także pojawić się obficie w katalogach biur podróży/firm turystycznych. Będą to jedne z najbardziej istotnych ofert kierowanych do ludzi wymagających rehabilitacji, prozdrowotnych terapii, ale też profilaktycznego leczenia. Te dwie, wspomniane powyżej kategorie turystyki zdrowotnej mieszczą w zakres zainteresowań najnowszej specjalizacji -„Medycyny stylu życia”. W przypadku turystyki uzdrowiskowej i medycznej biura podróży/firma turystyczne będą musiały podjąć współpracę nie tylko z lekarzami i ośrodkami zdrowia, domami uzdrowiskowymi, sanatoriami, ale także fizjoterapeutami, rehabilitantami, pielęgniarkami, dietetykami ….

To nowa specjalność medycyny konwencjonalnej, która zajmuje się leczeniem niefarmakologicznym chorób. Lekarze zajmujący się medycyną stylu życia zostali przeszkoleni jak pomagać pacjentom wprowadzić trwałe zmiany, które służą ich zdrowiu. Ile razy słyszałeś od Twojego lekarza, że powinieneś zmienić swoje życie by być zdrowszym lub lepiej leczyć choroby? Takie ogólne zalecenie jednak rzadko wystarcza by pacjent to zrobił.

Medycyna stylu życia to nowy kierunek w medycynie, który bada wpływ odżywiania, sportu, snu i stresu na zdrowie i długowieczność. Badania naukowe wskazują, że przyczyną chorób cywilizacyjnych są cywilizacyjne zmiany stylu życia, czyli m.in. spadek aktywności fizycznej i coraz bardziej przetworzona, wysokotłuszczowa dieta. Leczniczy program treningowy Medical Fitness to kompleksowe podejście do zdrowia, które pozwala wrócić do optymalnej formy i zmienić złe nawyki.

Warsztaty z tej kategorii

21 października 2024
Pragniesz
13 kwietnia 2024
Motto: