Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
Problem estetyzacji ciała sięga wielkich cywilizacji przeszłości. W starożytnym Egipcie o swój piękny wygląd zewnętrzny dbały tak kobiety, jak i mężczyźni. Atrakcyjne ciało, elegancki sposób poruszania się, higiena osobista, makijaż to atrybuty wizerunku Egipcjan. Kształt oczu przy pomocy makijażu podkreślali nawet prości robotnicy przy budowie piramid. W tradycyjnej medycynie starożytnego Egiptu praktyki medyczne, miały na celu obok przywrócenia zdrowia, poprawę stanu ciała fizycznego. Własności barwionej oliwy wykorzystywała Nefretete żyjącą w XIV w p.n.e. Oliwne kąpiele przynosiły jej odprężenie i podnosiły witalność. W terapiach wykorzystywano energię kamieni szlachetnych, naświetlaną promieniami słonecznymi wodę umieszczoną w barwnych butelkach, własności olejków eterycznych olejki eteryczne, magiczną moc dźwięków. Papirus z roku 1550 p.n.e. opisuje terapię kolorami polegającą na rozświetlaniu komnat świątynnych światłem słonecznym przechodzącym przez barwne kryształy. Estyma ludzkiego ciała szła w parze z estetyzacją życia codziennego. Malowidła i wystrój domostw starożytnych Egipcjan przepełnione były barwami i zapachami.
W starożytnych Chinach zasadniczo dbano o wykształcenie i sprawność fizyczną chłopców. Chiński chłopiec nabywał umiejętności strzelania z łuku, powożenia rydwanem, uczył się różnych form tańca. Gimnastyka miała usprawnić organizm oraz wzmocnić jego odporność. W diagnostyce zaburzeń zdrowotnych oraz w dietetyce wykorzystywano barwy, o czym informuje pierwszy, wielki traktat medycyny chińskiej NEIJING przypisany Żółtemu Cesarzowi (ok. 2700 p.n.e). Kulturowo najważniejszym kolorem w Chinach był kolor czarny, łączony także z niebem. Barwa czerwona, obecnie najpopularniejsza barwa w Chinach, ówcześnie symbolizowała powodzenie, fortunę i zabawę.
Również kultura starożytnej Grecji sławiła kult ciała i aktywność fizyczną. Spartanie, znani z surowych metod wychowawczych z jednej strony kładli nacisk na ćwiczenia musztry wojskowej, a z drugiej na taniec i gry ruchowe. Ateńczycy z kolei lansowali piękne, harmonijne ciało i wysportowaną sylwetkę. Sprawność fizyczna kształtowana była poprzez naukę jazdy konnej, ćwiczenia lekkoatletyczne, żeglarstwo czy zapasy. Dużą wagę Grecy przywiązywali do organizowania igrzysk olimpijskich, zaspakajających potrzebę rywalizacji i eksponowania walorów i atrybutów sprawności fizycznej. Warto nadmienić, że do kanonu dobrego wychowania należała znajomość dramatopisarstwa
i wielkich poematów.
Ciało i jego atrakcyjność znaczącą rolę odgrywało też w życiu Rzymian. Mężczyźni nabywali umiejętności w takich dyscyplinach jak jeździectwo, pływanie, lekkoatletyka; natomiast kobiety grały w piłkę i uczyły się tańca. Ponadto Rzymianie słynęli z budowy licznych
i ogólnie dostępnych łaźni i kąpielisk.
Kult ciała stracił na wartości w epoce średniowiecza, kiedy to aktywność fizyczną łączono głównie ze stanem rycerstwa, natomiast najpopularniejszą formą jej wyrażania był taniec. W okresie renesansu przywrócono znaczenie aktywności fizycznej. Dzieci wychowywano w duchu sportu, a w zajęciach gimnastycznych upatrywano źródło zdrowia. Epoka oświecenia przynosi nowatorski pogląd, iż rozwój fizyczny koreluje z kształtowaniem umysłu i osobowości człowieka. Aktywność fizyczna propagowana była wówczas szeroko w szkołach, i stanowiła też sposób spędzania wolnego czasu.
Wiek XIX przynosi znaczne upowszechnienie rozlicznych form aktywności fizycznej. Wiek XX popularyzuje dodatkowo sport
i aktywność fizyczną jako źródło zdrowia, urody, dobrego samopoczucia. Wysportowana, silna męska sylwetka oraz szczupłe, jędrne ciało kobiece stają się wyznacznikami preferowanego, aktywnego stylu życia.
XXI wiek dodatkowo wnosi nowe narzędzia kreowania naszej cielesności związane z dynamicznym rozwojem chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej, kosmetologii i innych dziedzin wiedzy. Obecnie przywoływane są także osiągnięcia wielkich cywilizacji starożytności, które przeplatane ze współczesnymi technikami pielęgnacyjno -leczniczymi, przynoszą spektakularne efekty.