PRYWATNOŚĆ Danych

COOKIES

RODO

​​​​​​​

​​​​​​​

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

13 kwietnia 2024

Zrównoważona dieta drogą do zdrowej żywności.

Motto: Zadbaj o swoje ciało. To jedyne miejsce, jakie masz do życia” Jim Rohn

 

Obecnie, pomimo licznie dostępnych książek i poradników omawiających problem zdrowego odżywiania i szeroko pojętej zdrowej żywności, to złe nawyki żywieniowe nadal uważane są za jedną z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych. W odnajdywaniu własnej drogi życia w zdrowiu, wspierają nas popularne dziś rozliczne blogi, dyskutujące zdrowe odżywianie i jego korzystny wpływ na samopoczucie, ale też prezentujące różne rodzaje żywności, w tym, żywność: specjalną, bioaktywną, funkcjonalną, atrybucyjną, wygodną. Proponowane, rozliczne trendy żywieniowe i style życia mają pomóc nam podnieść jakość życia i poziom dobrostanu, poprzez dbałość o zdrowie i dobre samopoczucia, a wszystko w zgodzie z trendem zrównoważonego rozwoju.

Szczególnego znaczenia nabierają „diety oparte na możliwościach planety” (planet-based diets) omówione w raporcie międzynarodowego zespołu WWF z 2020 roku pt. "Odwrócić trend: naprawcza siła diety planetarnej."[1], gdzie „fleksitarianizm” uznany został za wzorzec żywieniowy z uwagi na jego korzystne wskaźniki środowiskowe; „dieta planetarna” (planetary health diet) za dietę zrównoważoną zdrowotnie i środowiskowo, natomiast „diety zrównoważone” (asustainable diets) zdefiniowane przez FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations) jako “diety o niskim wpływie na środowisko, które przyczyniają się do bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego oraz do zdrowego życia obecnych i przyszłych pokoleń". Zrównoważona dieta . Zrównoważona dieta – to brzmi dobrze i przystępnie. Generalnie poprzez zrównoważoną dietę rozumiemy taką, która jest . Jak powinna wyglądać w praktyce?

Wspomniane powyżej, zrównoważone diety przyjazne planecie, wydają się preferować zrównoważone produkty żywnościowe. Jednakże, aby dany produkt żywnościowy mógł zyskać miano „zrównoważony”, „Musi być ekologicznie zdrowy, ekonomicznie opłacalny, społecznie sprawiedliwy i kulturowo zróżnicowany”.[2]

Mogłoby się wydawać, że gusta i potrzeby konsumentów XXI wieku nakierowane na zdrowie i zdrowe odżywianie oraz życie w harmonii z naturą to nowe podejście do życia. Tymczasem „życie w zgodzie z naturą i zgodnie z naturalnymi zasadami” od wieków propaguje Ajurweda, czyli pradawny, indyjski system medyczno-filozoficzny. Współcześni konsumenci, których celem jest całkowite zdrowie fizyczne, spokój umysłu i dobre samopoczucie, ni mniej ni więcej, wpisują się w holistyczną filozofię ajurwedycznego systemu uzdrawiania, przesłaniem którego, jest „osiągnięcie i utrzymanie równowagi w ciele i umyśle oraz w środowisku zewnętrznym”. [3] Ajurwedyjska koncepcja odżywiania opiera się na zmysłowym odbiorze pokarmu i nie przywiązuje większego znaczenia do kalorii, witamin, związków mineralnych, tłuszczów, białek czy węglowodanów. Kluczowe znaczenie w określaniu leczniczych właściwości żywności, czy w ustalaniu diety dla konkretnej dosha przypisuje się barwie Obecnie, pomimo licznie dostępnych książek i poradników omawiających problem zdrowego odżywiania i szeroko pojętej zdrowej żywności, to złe nawyki żywieniowe nadal uważane są za jedną z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych.

W odnajdywaniu własnej drogi życia w zdrowiu, wspierają nas popularne dziś rozliczne blogi, dyskutujące zdrowe odżywianie i jego korzystny wpływ na samopoczucie, ale też prezentujące różne rodzaje żywności, w tym, żywność: specjalną, bioaktywną, funkcjonalną, atrybucyjną, wygodną. Proponowane, rozliczne trendy żywieniowe i style życia mają pomóc nam podnieść jakość życia i poziom dobrostanu, poprzez dbałość o zdrowie i dobre samopoczucia, a wszystko w zgodzie z trendem zrównoważonego rozwoju.

Szczególnego znaczenia nabierają „diety oparte na możliwościach planety” (planet-based diets) omówione w raporcie międzynarodowego zespołu WWF z 2020 roku pt. "Odwrócić trend: naprawcza siła diety planetarnej." [1], gdzie „fleksitarianizm” uznany został za wzorzec żywieniowy z uwagi na jego korzystne wskaźniki środowiskowe; „dieta planetarna” (planetary health diet) za dietę zrównoważoną zdrowotnie i środowiskowo, natomiast „diety zrównoważone” (asustainable diets) zdefiniowane przez FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations) jako “diety o niskim wpływie na środowisko, które przyczyniają się do bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego oraz do zdrowego życia obecnych i przyszłych pokoleń".

 Zrównoważona dieta – to brzmi dobrze i przystępnie. Generalnie poprzez zrównoważoną dietę rozumiemy taką, która jest . Jak powinna wyglądać w praktyce?

Wspomniane powyżej, zrównoważone diety przyjazne planecie, wydają się preferować zrównoważone produkty żywnościowe. Jednakże, aby dany produkt żywnościowy mógł zyskać miano „zrównoważony”, „Musi być ekologicznie zdrowy, ekonomicznie opłacalny, społecznie sprawiedliwy i kulturowo zróżnicowany”.[2]

Mogłoby się wydawać, że gusta i potrzeby konsumentów XXI wieku nakierowane na zdrowie i zdrowe odżywianie oraz życie w harmonii z naturą to nowe podejście do życia. Tymczasem „życie w zgodzie z naturą i zgodnie z naturalnymi zasadami” od wieków propaguje Ajurweda, czyli pradawny, indyjski system medyczno-filozoficzny. Współcześni konsumenci, których celem jest całkowite zdrowie fizyczne, spokój umysłu i dobre samopoczucie, ni mniej ni więcej, wpisują się w holistyczną filozofię ajurwedycznego systemu uzdrawiania, przesłaniem którego, jest „osiągnięcie i utrzymanie równowagi w ciele i umyśle oraz w środowisku zewnętrznym”.[3]

Ajurwedyjska koncepcja odżywiania opiera się na zmysłowym odbiorze pokarmu i nie przywiązuje większego znaczenia do kalorii, witamin, związków mineralnych, tłuszczów, białek czy węglowodanów. Kluczowe znaczenie w określaniu leczniczych właściwości żywności, czy w ustalaniu diety dla konkretnej dosha przypisuje się barwie i smakowi pokarmu. W przypadku konstytucji typu Kapha idealnymi produktami są warzywa krzyżowe, chrzan, rzodkiew oraz smak ostry. Osobom w typie Vatha przypisuje się pokarmy bogate w karotenoidy, oraz smaki: słony, słodki, kwaśny i wszystkie przyprawy i zioła oprócz surowego czosnku. Dla osobowości typu Pitta korzystne są produkty bogate w polifenole; oraz smaki: słodki, gorzki, ostro-gorzki, a także wszystkie przyprawy i zioła oprócz: bazylii, liści laurowych, majeranku, oregano, rozmarynu, szałwi, tymianku, papryki gorczycy. W przypadku konstytucji typu Kapha idealnymi produktami są warzywa krzyżowe, chrzan, rzodkiew oraz smak ostry.

Dokonane, zwłaszcza w ostatnich dekadach, postępy w wielu dziedzinach wiedzy, pozwalają ocenić i opisać wpływ na organizm człowieka poszczególnych substancji bioaktywnych zawartych w pożywieniu. Bezustannie prowadzone badania organizmu ludzkiego, umożliwiają też wskazać skutki niewłaściwego odżywiania, zweryfikować nawyki żywieniowe, wprowadzić konkretne zalecenia żywieniowe i połączyć je ze zdrowym stylem życia. Jawi się zatem pytanie: Czy można idee ajurwedyjskiej koncepcji uzdrawiania sięgającej swymi korzeniami XII wieku p.n.e., odnieść do idei współczesnych trendów żywieniowych wkomponowanych w nurt zrównoważonej konsumpcji?

Patrząc przez pryzmat trendu służącego promowaniu i wdrażaniu zrównożonych diet, nakierowanych tak na globalne zasoby żywności, jak i na zdrowe środowisko, można dostrzec, iż współcześni konsumenci harmonizują różne obszary swego życia, koncentrując uwagę na kilku jego aspektach jednocześnie, gdzie szczególne miejsce zajmuje szeroko pojęta profilaktyka prozdrowotna.

 

[1] WWF Fod Practice (2020), Bending the Curve: The Restorative Power of Planet-Based Diets. Gland, Switzerland

[2] https://tradecorp.com.pl/konsumpcjilokalnych-sezonowych-produktow/

[3] https://devaharmony.com/pl/czym-jest-ajurweda/

Warsztaty z tej kategorii

21 października 2024
Pragniesz
13 kwietnia 2024
Motto: