Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
„Naturalna siła uzdrawiania wewnątrz każdego z nas jest największą siłą w wyzdrowieniu” Hipokrates
Rolę ruchu w życiu człowieka podkreślał już Hipokrates, ojciec współczesnej medycyny, zdaniem którego: „Spacer jest najlepszym lekarstwem”.[1] Ogólnie wiadomo, że zdrowy ruch sprzyja poprawie zdrowia, i to nie tylko fizycznego. Zdrowie bowiem, jest pojęciem szerokim i wieloaspektowym, zatem, mówiąc o zdrowiu fizycznym, należy mieć na uwadze także: zdrowie psychiczne, emocjonalne, intelektualne, społeczne, czy duchowe. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, zdrowy ruch, rozumiany jako celowa aktywność fizyczna, wpływa korzystnie na zharmonizowanie wszelkich sfer życiowych, czy funkcjonalnych człowieka. Zdrowy ruch na poziomie fizycznym przeciwdziała nadwadze i rozwojowi osteoporozy, sprzyja poprawie tonusa mięśniowego i zatrzymuje proces zwyrodnienia stawów. Ponadto aktywność fizyczna usprawnia przepływ krwi, zwiększa pojemność płuc, podnosi ogólną odporność organizmu. Zdrowy ruch pośrednio wpływa na funkcje intelektualne, bo pozytywnie stymuluje pracę mózgu, w tym aktywuje procesy poznawcze i pamięć. Stymulacja na poziomie kognitywnym jest ważna, gdyż opóźnia proces demencji starczej, pozwalając dłużej cieszyć się nowymi wyzwaniami, w tym zdobywaniem i przyswajaniem nowej wiedzy. Zdrowy ruch sprzyja też poprawie funkcji psychicznych. Łagodzi stany depresyjne i lękowe, co przekłada się na lepsze samopoczucie i poprawę nastroju. Powodów dla których warto podjąć aktywność fizyczną jest wiele. Przykładowo, na stronie Instytutu Medycznego EMC znajdujemy aż „45 powodów by być aktywnym każdego dnia”[2]
W dzisiejszych czasach istnieje wiele form zdrowego ruchu, w tym zajęć ruchowych prowadzonych grupowo. Znajdujemy tu: pilates, jogę, streching, aerobik czy gimnastykę prozdrowotną. I tak, pilates sprzyja poprawie sylwetki i podniesieniu kondycji, ale też usprawnia, wzmacnia i rozciąga mięśnie całego ciała. Z kolei joga, poprzez system asan, czyli skoordynowane i skorelowane z oddechem ruchy ciała, prowadzące do określonej pozycji jogicznej, prowadzi do wielu korzystnych zmian w organizmie, praktycznie na każdym poziomie. Joga bowiem, nie tylko usprawnia ciało, uczy zharmonizować ruchy z oddechem, ale też wspomaga koncentrację, wycisza umysł, uwalnia od napięcia emocjonalnego, poprawia ogólną kondycję psychofizyczną. Z kolei Aerobik pomaga wysmuklić sylwetkę i stracić nadmiarowe kilogramy, przy czym, istotnym celem aerobiku jest podniesienie wydolności układu oddechowego. Aerobik zazwyczaj odbywa się przy dźwiękach muzyki. Zajęcia aerobiku proponują siłownie, czy kluby fitness. Podobnie przy muzyce prowadzone są zajęcia stretching’u. Streching, jako system ćwiczeń rozciągających i rozluźniających, sprzyja niwelowaniu stresu i nadmiernych napięć mięśniowych, a w swej praktyce niejednokrotnie wykorzystuje elementy jogi, czy pilatesu. Podobnie gimnastyka prozdrowotna służy podniesieniu kondycji fizycznej, wzmocnieniu tonusu mięśni, poprawie koordynacji ruchowej i podniesieniu ogólnej kondycji psychofizycznej. Niezależnie od wybranej formy zdrowego ruchu, regularne treningi sprzyjają poprawie jakości życia, a co ważne podnoszą witalność organizmu i uaktywniają naturalne mechanizmy obronne.
Należy zauważyć, że obecnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), z uwagi na niepokojąco wysoką śmiertelność ludzi, z powodu chorób niezakaźnych, opracowała Globalny Plan Działania Dotyczący Aktywności Fizycznej do roku 2030.
Na przełomie sierpnia i września 2022 roku, w Nicei, miała miejsce konferencja europejskich sieci WHO, uznana za „największe w Europie wydarzenie promujące prozdrowotną aktywność fizyczną HEPA” (Health-enhancing physical activity). Przesłaniem tej prestiżowej konferencji, zorganizowanej w Université Côte d’Azur w Nicei, Francja, było „ekosystemowe podejście do promocji prozdrowotnej aktywności fizycznej”. Zasadniczym tematem konferencji było dostrzeżenie potrzeby podniesienia rangi aktywności fizycznej jako determinanty zdrowia w Europejskim Regionie WHO. Kolejna, 12 edycja konferencji z cyklu Health-enhancing Physical Activity (HEPA) Europe, odbędzie się w połowie sierpnia 2023 roku w Leuven, Belgia.